محل تبلیغات شما

در آخرین سالی که مرحوم آقاسیدضیاءالدین دری (استاد علوم عقلی واز وعاظ شهرتهران) درقید حیآت بودند یک شب از دهه ی محرم (شب هشتم یا نهم) جوانی ازایشان سوالی می پرسد که مراد از این شعر حافظ چیست؟

مرید پیر مغانم ز من مرنج ای شیخ
چرا که وعده تو کردی او بجا آورد

*مرحوم دری می گوید جواب این سوال را دربالای منبر  می دهم تا برای همه قابل استفاده باشد.ایشان درفراز منبر قضیه ی نهی آدم ابوالبشر از خوردن گندم رامی گوید واینکه مراد از شیخ در این بیت حضرت آدم ( علیه السلام ) است که وعده ی نخوردن گندم را در بهشت داد ولی به آن عمل نکرد.اما پیرمغان امیرالمومنین علی (علیه السلام) است که آن حضرت در تمام طول عمر خود ابدا نان گندم نخوردند واز نان جوین سیر نشدند.

* قبل از پایان سال ، مرحوم دری فوت می کند؛ در سال بعد در دهه ی محرم در همان شبی که این جوان سوال را از ایشان پرسیده بود او را در خواب می بیند که:

* به نزد اوآمد و گفت: ای جوان تو در سال قبل در چنین شبی از من معنای این بیت را پرسیدی ومن آن طور پاسخ گفتم. لیکن چون به این عالم آمده ام؛ معنی آن جور دیگری برای من منکشف شده است؛

* مراد از شیخ، حضرت ابراهیم (علیه السلام ) و مراد از پیرمغان حضرت سید الشهداء (علیه السلام) است ؛ و مراد از وعده، ذبح فرزند است که حضرت ابراهیم بدان امر خداوند وعده ی وفا داد اما حقیقت وفا را حضرت ابا عبدالله الحسین (علیه السلام) در کربلا به قربانگاه بردن فرزندش علی اصغر(علیه السلام) انجام داد

(220) بلای عشق تو نگذاشت پارسا در پارس

(216) او می کشد قلاب را

(215) مرید پیرمغانم زمن مرنج ای شیخ/چراکه وعده توکردی واو بجا آورد

حضرت ,علیه ,السلام ,مراد ,ی ,وعده ,علیه السلام ,مراد از ,السلام است ,است که ,این بیت

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها